آشنایی با بلوغ زودرس در پسران

نویسنده :مسعود هاشمی
تاریخ:پنجشنبه 15 شهریور 1397-05:45 ب.ظ

آشنایی با بلوغ زودرس در پسران

،بلوغ زودرس در پسران،بلوغ زودرس در پسران چیست،بلوغ زودرس در پسران چگونه است،بلوغ زودرس درپسران و علائم آن،علائم بلوغ زودرس در پسران،عوامل بلوغ زودرس در پسران،عوارض بلوغ زودرس در پسران،مضرات بلوغ زودرس در پسران،نشانه بلوغ زودرس در پسران،سن بلوغ زودرس در پسران،علت بلوغ زودرس در پسران چیست،علائم بلوغ زودرس در پسران چیست،بلوغ زودرس پسران چیست،بلوغ زودرس در پسرها چگونه است،بلوغ زودرس در پسران و علائم آن،درمان بلوغ زودرس در پسران،علایم بلوغ زود رس در پسران،درمان بلوغ زودرس پسران در طب سنتی،عوارض بلوغ زودرس در مردان،عوارض بلوغ زودرس پسران،علائم بروز بلوغ زودرس در پسران،راه درمان بلوغ زودرس در پسران،علل بلوغ زودرس پسران،چه عواملی باعث بلوغ زود رس در پسران میشود،عوامل موثر در بلوغ زودرس پسران،عوامل ایجاد بلوغ زودرس در پسران،عوامل بلوغ زودرس پسران،علامت بلوغ زودرس در پسران،نشانه های بلوغ زودرس در پسران،نشانه بلوغ زودرس پسران،علائم بلوغ زودرس پسران،سن بلوغ زودرس پسران

بلوغ در دختران,سن بلوغ,بلوغ پسران,بلوغ در پسران

    

 

 

 

بلوغ در پسران و دختران در اثر مجموعه ای از تغییرات هورمونی است که در سطح مغز، هیپوفیز، غده فوق کلیه و در نهایت غده های جنسی شامل بیضه ها و تخمدان ها ایجاد می شود. نخستین علامت بلوغ در پسران بزرگ شدن بیضه هاست و در ادامه بزرگ شدن عضو تناسلی و رویش موهای زهار خواهد بود. این تغییرات از ۱۰ سالگی به بعد کم کم شروع می شود، ولی در ۱۲ تا ۱۵ سالگی کاملا نمایان می شود.

 

 

براساس تعاریف بالا در صورتی که در یک پسر قبل از ۹ سالگی بلوغ شروع شود، بیماری بلوغ زودرس مطرح می شود و باید ارزیابی و بررسی ها انجام شوند.

اولین قدم در این ارزیابی ها اندازه گیری هورمون هاست. زمانی که هورمون های ترشح شده از هیپوفیز ـ که به آنها «گنادوتروپین» می گوییم ـ بالا باشد، آن وقت بررسی مغزی مثل ام آر آی برای یافتن توده های احتمالی لازم است. اگر چه در اغلب موارد توده ای در مغز نیست و مشکل حساسیت زیاد سلول های هیپوفیز و هیپوتالاموس است که باعث ترشح زیاد هورمون شده است. با این وجود بررسی مغزی می تواند یک توده مغزی یا بیماری عفونی در مغز را آشکار کند.

 

 

در بیشتر موارد بلوغ زودرس، میزان هورمون های هیپوفیزی یا همان گنادوتروپین ها که در اصطلاح علمی اف اس اچ و ال اچ هستند،بالا نیست. بیماری هایی مثل بزرگی مادرزادی غده فوق کلیه، تومورهای غده آدرنال و در نهایت تومورهای بیضه می تواند با ساختن مقادیر زیاد هورمون جنسی مردانه (آندروژن) بلوغ زودرس را در پسران ایجاد کند، البته گاهی هیچیک از این موارد وجود ندارد و فعالیت زیاد سلول های سازنده هورمون مردانه علت ماجراست.

 

 

اهمیت تشخیص بموقع بلوغ زودرس همان طور که شرح داده شد، در درجه اول یافتن علت هایی است که شامل بیماری های توصیف شده می شود. در درجه بعد سرکوب تولید هورمون های مردانه در یک پسر کم سن و سال به ۲ دلیل اهمیت دارد؛ اول این که تغییرات بلوغ اگر در سن کمتر از سایر کودکان رخ دهد، باعث ناراحتی و عدم تطابق کودک با محیط می شود و بنابراین باید با دارو بلوغ را تا حدی که شبیه دیگران شود، به تاخیر انداخت و دوم این که بلوغ زودرس، اگرچه باعث رشد ناگهانی قد می شود، ولی خیلی زود صفحه رشد استخوان ها بسته شده و رشد را متوقف می کند. در نتیجه این کودکان معمولا قد نهایی کوتاه تری نسبت به آنچه با توجه به قد پدر و مادر برایشان پیش بینی می شود، پیدا خواهند کرد.

در نهایت باید گفت درمان صحیح بلوغ زودرس در پسران به تشخیص علت آن بستگی دارد که گاه یک تومور مغزی خوش خیم علت ماجراست که برداشته می شود و کودک نجات می یابد. گاه یک تومور در بیضه ها عامل ماجراست و گاهی نیز بزرگی غده فوق کلیه یا حساسیت سلول های هورمون ساز علت بیماری است که با درمان دارویی بهبود پیدا می کند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic